Pilates klasyczny na macie

Kiedy zapoznamy się z historią życia Joseph’a Pilatesa, widzimy, że tworzenie jego metody ćwiczeń było wieloletnim procesem. To suma doświadczeń życiowych, przeciwności, które (jako bardzo schorowany, młody człowiek) musiał pokonać. Jego dociekliwość, nieustępliwosć i geniusz twórczy pozwoliły mu samemu uzdrowić ciało. Przełomowym momentem, w którym zdał sobie sprawę, że może mieć ogromny wpływ na życie innych ludzi, była I Wojna Światowa. Joe przebywał wtedy w Anglii i jako Niemiec został internowany w Lancaster. Tam zaczął przekazywać kompanom z obozu swoją wiedzę zdobywaną i pogłębianą przez ponad 20 lat. Tak zaczął kształtować się system oryginalnych ćwiczeń znany jako „Matwork” czyli „ćwiczenia na podłodze”.

Pilates nadał mu nazwę własną CONTROLOGY . Jego książka „Return to life through Contrology” (Powrót do życia poprzez trening Contrology) jest jedynym historycznym dokumentem, który zawiera porządek i sekwencje ćwiczeń Pilates na macie. Podczas epidemii grypy, która opanowała ówcześnie Europę, obozowicze, którzy ćwiczyli z Pilatesem, nie zachorowali. Utwierdziło to go w przekonaniu o skuteczności jego metody.

Kilka lat później  Joseph został przeniesiony do innego obozu, gdzie opiekował się innymi internowanymi, cierpiącymi z powodu odniesionych ran i różnych chorób. Wtedy zaczął tworzyć pierwsze urządzenia do rehabilitacji swoich „pacjentów”. Do łóżek szpitalnych przyczepiał sprężyny, aby obłożnie chorzy mogli pracować z oporem i być w ruchu. W ten sposób usprawniał krążenie oraz przyspieszał zdrowienie urazów kończyn u pacjentów, którzy nie mogli się normalnie poruszać. Dzięki temu odzyskiwali naturalne funkcje stawów i silę mięśniową. Tak rozpoczęła się historia … maszyn do Pilates.
Ćwiczenia na macie są fundamentem i integralną częścią techniki. 75% wszystkich ćwiczeń odbywa się na macie i reformerze. Pozostała część, to ćwiczenia na innych sprzętach uwzględniające indywidualne potrzeby klienta. Dlatego, w Indigo Studio, zalecamy łączenie trenigów na macie, z treningami na maszynach. Dzięki takiemu połączeniu Wasze ciało będzie rozwijało się harmonijnie, uzyska pomoc w ćwiczeniach problematycznych lub wyzwanie w ćwiczeniach, które nie sprawiają Wam trudności.

Matwork (czyli zajęcia Pilates na macie w Indigo Studio) odbywa się codziennie według aktualnego grafiku. Zajęcia mają różne nazwy, ponieważ kierujemy nasze treningi do różnych grup docelowych. Innego ruchu i ćwiczeń potrzebuje początkowo ciało osoby mającej na przykład chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, a innego prowadzenia wymaga wyczynowy sportowiec. Ale każdy jest w stanie zrobić postęp. Gdybyście mieli wątpliwości, które zajęcia są dla Was najlepsze, zawsze możecie liczyć na pomoc i radę naszych instruktorek.

W Pilatesie najważniejsze są dobre podstawy. Zrozumienie fundamentów techniki jest gwarancją bezpieczeństwa, rozwoju i postępów. Dlatego wszystkim nowym klientkom i klientom zalecamy obowiązkowy udział w zajęciach PILATES 1, podczas którycg zapoznamy Was z zasadami techniki, prawidłowym oddechem i podstawowymi ćwiczeniami.

Indigo Studio Pilates & More 2021