Pilates klasyczny na sprzęcie

W trakcie I wojny Światowej Joseph Pilates przebywał w Anglii, w obozie dla internowanych Niemców.  Tam opiekował się swoimi kompanami, cierpiącymi z powodu odniesionych ran wojennych i różnych chorób. Wtedy zaczął tworzyć pierwsze urządzenia do rehabilitacji swoich „pacjentów”. Do łóżek szpitalnych przyczepiał sprężyny, aby obłożnie chorzy jak najszybciej mogli pracować z obciążeniem i być w ruchu. W ten sposób usprawniał krążenie oraz przyspieszał zdrowienie urazów u pacjentów, którzy nie mogli się normalnie poruszać. Pomagał im odzyskać naturalne funkcje stawów i siłę mięśniową. Tak rozpoczęła się historia maszyn do Pilates.

Joseph był po trosze naukowcem, mechanikiem i specjalistą w anatomii. To pozwoliło mu stworzyć najpierw system ćwiczeń na macie nazwany „Contrology”, a potem całą gamę maszyn do ćwiczeń noszacych wspólne określenie „APPARATUS”. Maszyny zostały zaprojektowane po to, aby przyspieszyć (zapoczątkowany na macie) proces: rozciągania, budowania mięśni, poprawy postawy ciała i wzmacniania głębokiego gorsetu mięśniowego.
Najlepiej znanym i najbardziej popularnym ze sprzętów jest dzisiaj REFORMER (oryginalna nazwa the Universal Reformer). Joseph uznawał, że rozpoczynanie ćwiczeń w płaszczyźnie horyzontalnej, uwalnia wszystkie stawy od zbędnego obciążenia i stresu. To pozwala odpowiednio ułożyć i ustawić ciało, zanim przyłożymy do niego działanie siły grawitacji w pozycji stojącej, siedzącej i klęku. Klasycznie (czyli według nauki samego Josepha Pilatesa) istnieje ponad 100 ruchów zaplanowanych dla reformera, których nauka odbywa się metodycznie tj. krok po kroku.

Prawdziwe studio Pilates nie może istnieć bez CADILLACA (inaczej nazywany TRAPEZE TABLE). Jego mniejsza wersja, mocowana do ściany, nosi nazwę TOWER SYSTEM lub Wall Unit. Na początku był to po prostu stół terapeutyczny, do którego z czasem Pilates przymocował metalową, prostokątną ramę. Do niej umocował rozmaite sprężyny, wiszący tapez oraz drewniane drążki. Podczas pracy na tym sprzęcie wymagana jest pełna koncentracja, która pozwala odpowiednio angażować całe ciało do pokonania oporu wytwarzanego przez sprężyny i przyjęcia prawidłowej pozycji.

Joseph dokładnie wiedział, jak powinniśmy stać i siedzieć, by nie obciążać kręgosłupa. Dlatego sam zaprojektował krzesło, na którym można było prawidłowo siedzieć, a po odwróceniu go „do góry nogami”, można było na nim ćwiczyć. Oryginalna nazwa tego wynalazku to WUNDA CHAIR. Wspaniale kształtuje równowagę i siłę. W Indigo możecie ćwiczyć na 2 krzesłach Wunda i jednym klasycznym HIGH CHAIR (inaczej nazywanym „ELECTRIC CHAIR”🙂 Pilates tworzył sprzęty pod konkretne schorzenia. Jednym z takich urządzeń jest beczka, czyli LADDER BARREL. Tutaj Joseph skoncentrował się na elastyczności kręgosłupa oraz sile mięśni stabilizujących kręgosłup. Na beczce można wykonać wiele wymagąjcych ćwiczeń  wzmacniających brzuch oraz uelastyczniających kręgosłup. Mniejsze rodzeńtwo ladder barrel to SPINE CORRECTOR . Na nim, oprócz szeroko pojętego dbania o kręgosłup, uwalniamy również napięcia z barków i bioder.

Są dwa sposoby, aby zacząc ćwiczyć na maszynach w Indigo. Pierwszy to trening w MINI GRUPIE Magic Reformer lub w MINI GRUPIE Tower System.Treningi odbywają się według harmonogramu. Na te zajęcia rezerwujemy miejsca na stałe i obowiązują na nie oddzielne karnety. Gdy zachodzi taka potrzeba, tworzymy bez problemu kolejne MINI GRUPY (4-5 osób).
Natomiast drugi  sposób to treningi personalne. Podczas pracy indywidualnej z trenerem poznasz wszystkie sprzęty, którymi dysponujemy. Jeżeli jesteś zainteresowana/y taką formą współpracy, zadzwoń do nas lub zgłoś się się recepcji studio.

Indigo Studio Pilates & More 2021